Mortgage Faiz Sistemleri

Aşağa gitmek

Mortgage Faiz Sistemleri

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 30, 2008 4:06 pm

Bankalardan konut kredisi kullanmış ve yeni mortgage sistemine geçen kişinin kredi faiz ödemeleri üzerinden alınan Banka ve Sigorta Muameleleri’ ni (BSMV) ödemeyeceği için taksit tutarı düşecektir. Sistem ile birlikte sabit faizli krediler, belli bir endekse bağlı değişken faizli krediler ile ikisinin karışımı şeklinde olmak üzere, üç farklı faiz tipine sahip ödeme sistemi getirilmektedir. Tüm sistemlerde tüketiciler erken ödeme imkânına sahiptirler. Ancak sabit faizli kredilerde gerekli faiz indirimi yapılarak erken ödenen tutarın azami %2 si kadar erken ödeme ücreti söz konusudur. Belli bir endekse bağlı değişken faizli kredilerde endeks Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenecektir. Sabit faizli kredilerde faiz oranı tüm vade boyunca sabit olduğu için kredi taksitleri tüm vade boyunca değişmeyecektir. Faiz riski almak istemeyen kişiler bu krediyi tercih edebilirler.

Endekse bağlı değişken faizli kredilerde faiz oranı belli endekslere dayanacağı için piyasalarda meydana gelebilecek gelişmeler dahilinde, faiz oranları artabilecek veya düşebilecektir. Dolayısıyla kredinin taksitleri artabilecek veya azalabilecektir. Uzun vadede faiz oranlarının düşmesi öngörülüyor ise değişken faizli kredi tercih edilebilir. Eğer USD ve EURO’ ya bağlı bir geliriniz varsa bu dövizlere endeksli kredi tercih edebilirsiniz.

İlan ve taahhüt edilen konutun teslimatının hiç yapılamaması ya da gereği gibi yapılamaması durumunda kredi veren konut finansman kuruluşu, satıcı, sağlayıcı, bayi, acente, imalatçı, üretici, ithalatçı ile birlikte, kullandırdığı kredi miktarı kadar müteselsilen sorumludur. Konutun ayıplı olması halinde ise konut finansman kuruluşu üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ile birlikte konutun teslim tarihinden itibaren bir yıl ve de kullandırılan kredi miktarı kadar müteselsilen sorumludur.

Mortgage sisteminin ana teminatı ipotektir. Bunun dışında konut, icra konut sigortası, kredi kullanan için hayat sigortası ve zorunlu deprem sigortası sistemin diğer teminatlarıdır. Konut finansmanı kuruluşunun ödemeleri kıymetli evraka bağlanması (çek, senet) ya da kıymetli evrak kabul etmek suretiyle teminat altına alması mümkün değildir. Mortgage kredisi kullanan kişi taksidini zamanında ödeyemezse, konut finansmanı kuruluşu borçluya temerrüt tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde iadeli taahhütlü posta yoluyla bildirimde bulunacaktır. Konut finansmanı kuruluşu geri ödemelerin yapılmaması halinde kalan borcun tümünün ifasını talep etme hakkını saklı tutmuş ise bu hak ancak kredi kullananın birbirini izleyen en az iki ödemesini yapmaması ve kendisine verilecek bir aylık sürenin de kullanılmaması halinde geçerli olacaktır. Konut finansmanı kuruluşu konut finansmanından kaynaklanan rehinle temin edilmiş alacakların takibinde, rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip edebilir veya haciz yoluyla başvurabilir.

ALINTIDIR
avatar
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 113
Kayıt tarihi : 29/01/08

Kullanıcı profilini gör http://emlak.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz