Mortgage Yasasının Uygulanması

Aşağa gitmek

Mortgage Yasasının Uygulanması

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 30, 2008 4:09 pm

Mortgage kredileri, mortgage yasası ile birlikte konut finansman kuruluşlarından alınacaktır. Bu kuruluşlar, konut finansman amacıyla doğrudan tüketiciye kredi kullandıran ya da finansal kiralama yapan bankalar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından konut finansmanı faaliyetinde bulunması uygun görülen finansal kiralama şirketleri şekilde tanımlanmaktadır. Ancak finansal kiralama ve finansman şirketleri, yasa yürürlüğe girdikten itibaren 6 ay konut finansmanı faaliyeti yapamayacaklardır. Başka bir deyişle 06/09/2007 ye kadar konut finansmanı yapamayacaklardır.

Mortgage yasasıyla konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ile bu kapsamdaki kredilerin yeniden finansman amacıyla kullandırılan krediler konut finansmanı kapsamındadır. İnşa halindeki konutlar da sisteme dahildir. Ancak konut finansmanı kuruluşlarının menkul kıymetleştirme işlemlerinde bitmiş konutlar söz konusu olacağı için, bankalar bu tür yapılar için kullandıkları kredileri yasa kapsamında menkul kıymet haline getiremeyeceklerdir.

Yeni mortgage yasası ile mortgage kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen bir kişi önce ödeme gücüne göre bir konut bulacaktır. Konutun değerinin bir miktarını peşin verecek; ki bu %25 civarındadır. Çok yaygın olmamakla birlikte bankalar %100 oranında kredi verebileceklerdir. %25’ini peşin verecek kişi kalan tutar için konut finansmanı kuruluşlarına başvuracaktır. Kredi başvurusu ile ilgili değerlendirme sonucu olumlu ise sözleşme imzalanmadan önce kişiye kredinin faiz oranı, masrafları, taksit tutarı gibi bilgileri içeren bir ”Ön bilgilendirme formu“ verilecek tüketici bu formu minimum bir iş günü inceleyecek ve kredi kullanımı için karar verecektir. Tüketici kredi kullanmaya karar verir ise konut finansmanı kuruluşunca kredi kullandırılacak ve konut üzerine kuruluşça ipotek tesis edilecektir.

“Ön bilgilendirme formu” metni Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanacaktır. Konut sahibi olmak ve mortgage kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin en önce dikkat etmeleri gereken husus ödeme güçlerini belirlemektir. Sistemde vadeler uzun olduğu için vade boyunca kredi kullanan kişinin sürekli ve düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir. Diğer önemli konu da kredi türünün seçilmesidir. Sabit faizli kredilerde taksit tutarı kredi vadesi boyunca sabit kalırken belli bir endekse dayalı değişken faizli kredilerde taksit tutarı endekse göre değişir.

Kredinin faizi dışında, şuanda mevcut olan konut sigortası, hayat sigortası, zorunlu deprem sigortası gibi sigorta masrafları kredinin açılışında açılış ücreti, dosya masrafı konut ekspertizi için yapılan değerleme ücreti masrafları olacaktır. Sistem vasıtası ile satın alınacak konutların değerlemesi, konut finansmanı kuruluşlarınca SPK’ nın lisanslı eksperlerine yaptırılacaktır. Konutun icradan satışa çıkarıldığı durumlarda ise değerlemeyi SPK’nın lisanslı eksperlerinin yanı sıra mahkemelerde bilirkişilik yapma yetkisi olanlarda yapabileceklerdir. Daha önce konut kredisi kullananlar yasanın 20.maddesi ile getirilen düzenleme ile gereken ödeme için geçerli olan azami %2 ‘lik erken ödeme ücreti dışında, otomatik olarak yeni sistem ile getirilen tam uygulamalara tabi olacaklardır. Yeni sistemden yararlanmak istemeyenler kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde verecekleri dilekçe ile sistemden çıkabileceklerdir.

Alıntıdır
avatar
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 113
Kayıt tarihi : 29/01/08

Kullanıcı profilini gör http://emlak.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz